JAVNI RAZPIS ZA SOFINANCIRANJE VLAGANJ V DVIG KAKOVOSTI NASTANITVENIH TURISTIČNIH KAPACITET ZA TRAJNOSTNI RAZVOJ SLOVENSKEGA TURIZMA
Namen razpisa:
Namen javnega razpisa je spodbujanje investicij v trajnostni razvoj nastanitvene infrastrukture za dosego dviga kakovosti infrastrukture in storitev višje kakovosti za dvig konkurenčnosti in dodane vrednosti v turizmu.
Cilji razpisa:
- trdno pozicioniranje na mestu vodilne države na področju okoljske trajnosti,
- dvig dodane vrednosti v turizmu s trajnostnim razvojem turistične ponudbe v turizem višje dodane vrednosti.
Predmet razpisa se deli na dva sklopa:
- SKLOP 1 je sofinanciranje investicij v popolno prenovo oz. rekonstrukcijo nastanitvene turistične infrastrukture višje in visoke kakovosti.
- SKLOP 2 je sofinanciranje investicij v izgradnjo novih nastanitvenih obratov (t.j. novogradenj) nastanitvene turistične infrastrukture višje in visoke kakovosti.
Investicije se morajo nanašati na vlaganja v naslednje nastanitvene obrate:
- hotele in motele, ki bodo po zaključeni investiciji imeli vsaj 20 nastanitvenih enot (sob/apartmajev) kategorije 3* ali vsaj 30 nastanitvenih enot (sob/apartmajev) kategorije vsaj 4*;
- penzione in gostišča, ki bodo po zaključeni investiciji imeli vsaj 10 nastanitvenih enot (sob/apartmajev) kategorije vsaj 3*;
- turistične kmetije, ki bodo po zaključeni investiciji imele vsaj 5 nastanitvenih enot (sob/apartmajev) kategorije 3 jabolka;
- kampe, ki bodo po zaključeni investiciji imeli vsaj 30 nastanitvenih enot (kampirna mesta) kategorije vsaj 4*;
- glampinge, ki bodo po zaključeni investiciji imeli vsaj 5 nastanitvenih enot (bivalnih enot) kategorije vsaj 4*.
Predmet sofinanciranja v okviru obeh sklopov (sklop 1 in sklop 2) bodo zgolj investicije, ki bodo usmerjene v energetsko in okoljsko učinkovite ter zeleno naravnane rešitve in bodo vplivale na povečanje energetske učinkovitosti nastanitvenih obratov ter tiste, ki bodo hkrati upravljanje, trženje in informiranje turistov o svoji ponudbi nadgradile z uporabo sodobnih digitalnih orodij, s katero bo zagotovljena kvalitetna uporabniška izkušnja.
Višina sofinanciranja:
Sofinanciranje tovrstne investicije je odvisno od velikosti podjetja prijavitelja in lokacije, na kateri bo izvedena investicija, ki je predmet vloge ter tudi od sheme državne pomoči, ki se uporabi za investicijo skladno z določili javnega razpisa.
Sofinanciranje je glede na različne parametre lahko tudi do 60 %.
Stroški, ki so upravičeni do sofinanciranja po shemi de minimis, se sofinancirajo v višini do 70 %.
Upravičenci in pogoji za upravičence:
- na razpis se skladno s pogoji in zahtevami le-tega lahko prijavijo mikro, mala, srednje velika in velika podjetja, s sedežem ali poslovno enoto ali podružnico v Republiki Sloveniji;
- pravne ali fizične osebe registrirane za gospodarsko dejavnost najkasneje na dan 31. 12. 2022 (upošteva se datum registracije na sodišču oz. pri pristojnem organu) in so organizirani kot gospodarske družbe, samostojni podjetniki posamezniki in fizične osebe, ki so nosilci dopolnilne dejavnosti Turizem na kmetiji;
- imajo na dan oddaje vloge najmanj dva (2) zaposlena;
- imajo registrirano eno od naslednjih dejavnosti na dan oddaje vloge:
- SKD I55.100 – Dejavnost hotelov in podobnih nastanitvenih obratov
- SKD I55.202 – Turistične kmetije s sobami
- SKD I55.300 – Dejavnost avtokampov, taborov.
Upravičeni stroški:
Po regionalni shemi in shemi MSP
Stroški investicij v opredmetena osnovna sredstva:
stroški gradnje:
- pripravljalna in zemeljska dela,
- gradbena, obrtniška in inštalacijska dela, zunanja ureditev obrata v okviru funkcionalnega zemljišča objekta, ki je namenjen dejavnostim s katerimi prijavitelj kandidira na javni razpis in se neposredno navezuje na investicijo.
nakupa opreme:
- gradbeni proizvodi, pohištvo, naprave, stroji, računalniška in IT oprema ter druga oprema v okviru funkcionalnega zemljišča objekta, ki je namenjen dejavnostim s katerimi prijavitelj kandidira na javni razpis in se neposredno navezuje na investicijo (oprema za pripadajoči vrt ali teraso itd.), vse navedeno vključno z dobavo in montažo.
- sem ne sodijo naprave za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije
Stroški investicij v neopredmetena osnovna sredstva:
- stroški, ki nimajo fizične oblike in pomenijo prenos tehnologije z nakupom programov, sistemov, patentnih pravic, blagovnih znamk strokovnega znanja in druge pravice intelektualne lastnine ter podobno
- Pri velikih gospodarskih družbah lahko upravičeni stroški investicij v neopredmetena osnovna sredstva znašajo največ 50 % celotnih upravičenih stroškov investicije (za MSP te omejitve ni).
Po shemi de minimis
Stroški investicij v opredmetena osnovna sredstva:
- naprave za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije, vključno z dobavo in montažo
Stroški zunanjih izvajalcev:
- stroški priprave in izdelave projektne oz. investicijske dokumentacije,
- stroški izdelave energetskih izkaznic oz. elaboratov gradbene fizike,
- stroški gradbenega nadzora,
- stroški pridobitve mednarodno uveljavljenih znakov za nastanitvene obrate,
- stroški programov izobraževanja in usposabljanja (za vodje in zaposlene pri nosilcu investicije),
- stroški zagonskega trženja (stroški vključitve v digitalni rezervacijski in prodajni sistem, stroški vzpostavitve spletne strani).
Osnovni pogoji za prijavo:
- Investicija se ne sme začeti pred oddajo vloge na javni razpis.
- Investicija mora biti zaključena najkasneje do 30.6.2026.
- Načrtovana vrednost investicije (vsota upravičenih in neupravičenih stroškov) mora znašati najmanj 300.000,00 EUR. Višina sofinanciranja upravičenih stroškov investicije ne sme presegati deleža pomoči, ki je skladen z relevantno shemo državnih ali de minimis pomoči, vendar pa hkrati sofinanciranje celotne investicije, ki je predmet vloge, lahko nominalno znaša največ 1.100.000,00 EUR za popolne prenove oz. rekonstrukcije (sklop 1) ter 1.800.000,00 EUR za novogradnje (sklop 2).
- Finančna konstrukcija mora biti v celoti zaprta (25 % lastnih sredstev – v ta odstotek se štejejo tudi krediti).
- Vlogi mora biti priložena investicijska dokumentacija (DIIP, IP, PIZ – odvisno od višine investicije).
- V okviru investicije mora biti vsaj 50 % upravičenih stroškov investicije namenjenih ukrepom za doseganje višje energetske učinkovitosti.
- Investicija mora v okviru meril, ki se nanašajo na prispevek investcije k zelenemu prehodu dosegati najmanj 40 % vseh možnih točk pri določenih merilih v točkovniku.
- Nastanitveni obrat mora ob zaključku investicije pridobiti enega izmed mednarodno uveljavljenih znakov za nastanitvene obrate (v kolikor so znotraj investicije med upravičenimi stroški vključeni tudi stroški, vezani na gostinski prehrambni obrat, mora obrat pridobiti tudi enega izmed mednarodno uveljavljenih znakov za gostinske obrate), ki jih za pridobitev znaka Slovenia Green priznava Zelena shema slovenskega turizma. Prijavitelj mora pridobljeni znak, najkasneje v roku enega leta po zaključku investicije, nadgraditi še s pridobitvijo znaka Slovenia Green v okviru Zelene sheme slovenskega turizma. Nastanitveni obrat mora znake ohranjati vsaj ves čas spremljanja investicije.
- Vsi nastanitveni obrati, ki so predmet investicije, bodo morali po zaključeni investiciji obratovati skozi celo leto oz. najmanj 10 mesecev na leto.
- Investicija mora vključevati elemente digitalizacije.
- Investicija mora vključevati program usposabljanja in izobraževanja za vodje in zaposlene pri prijavitelju.
- Investicija mora biti izvedena skladno z GZ-1 in PURES-3, pri čemer se kazalniki energijske učinkovitosti določajo po računski metodi, ki je določena v PURES-3.
- Prijavitelj mora imeti pravico graditi oz. posegati v prostor v skladu z veljavno gradbeno zakonodajo. Pridobljena mora imeti vsa ustrezna dovoljenja in soglasja za izvedbo investicije, upoštevaje, da mora biti veljavno pravnomočno gradbeno dovoljenje priloženo k vlogi na javni razpis. V primeru, ko v skladu z veljavno zakonodajo gradbenega dovoljenja ni potrebno pridobiti, prijavitelj priloži izjavo krajevno pristojne upravne enote, da gradbeno dovoljenje NI potrebno.
Rok za prijavo:
- 2. 2025 do 23.59
Če imate vprašanja glede konkretnega razpisa, ostalih aktualnih ali bodočih razpisov nam posredujte mail na info@tibito.eu in tibito.tomaz@gmail.com ter pripišite vašo telefonsko, da vas lahko pokličemo.
Z lepimi pozdravi!
EKIPA TIBITO