Za večji obseg predelave lesa razpisujemo dodatnih 10 milijonov evrov
Na prvem odpiranju vlog za JR NOO LES je Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo odobrilo za 25,7 milijona evrov sredstev, za drugi krog pa sta tako na voljo le 2,26 milijona evrov iz Načrta za okrevanje in odpornost.
Z dodatnimi sredstvi bo tako za vloge drugega odpiranja na razpolago skupaj 12,26 milijona evrov, kar bo zadostovalo, da bomo lahko podprli vse pozitivno ocenjene vloge obravnavane v okviru drugega odpiranja.
Sprememba javnega razpisa
ROK: 1.9.2022
NAMEN IN CILJ RAZPISA
Namen javnega razpisa je izkoristiti razvojni potencial naše strateške surovine (lesa) pri revitalizaciji gospodarstva po Covid-19 krizi ter pospešiti prehod v podnebno nevtralno družbo z večjo rabo lesenih izdelkov, ki so iz naravnega obnovljivega materiala z negativnim ogljičnim odtisom.
Cilj javnega razpisa je povečati kapacitete za snovno učinkovito predelavo lesa z najboljšo razpoložljivo tehnologijo, ki bodo prispevale k povečanju samooskrbe z lesenimi polizdelki/izdelki s poudarkom na segmentih, kjer obstajajo vrzeli na trgu.
UPRAVIČENCI
- mikro, mala in srednje velika podjetja, ki se kot pravna ali fizična oseba, ukvarjajo z gospodarsko dejavnostjo in so organizirana kot gospodarske družbe, samostojni podjetniki posamezniki ali zadruge in ki imajo imajo registrirano dejavnost C16 (Obdelava in predelava lesa) ali C31 (Proizvodnja pohištva, razen C31.03 – proizvodnja žimnic).
Projekti se bodo lahko izvajali na območjih določenih v Uredbi o karti regionalne pomoči za obdobje 2022-2027 in sicer na:
– območjih »a« (Kot območja »a« na karti regionalne pomoči se določi celotno ozemlje Vzhodna Slovenija).
– območjih »c« (celotno ozemlje goriška statistična regija, gorenjska statistična regija brez Mestne občine Kranj, ozemlje obalno-kraška statistična regija brez Mestne občine Koper in Občine Ankaran, na ozemlju osrednjeslovenska statistična regija občine Borovnica, Dobrepolje, Ig, Šmartno pri Litiji in Velike Lašče.)
UPRAVIČENI STROŠKI
- stroški gradnje (pripravljalna in zemeljska dela, gradbena dela, strojne in elektro instalacije, zunanja ureditev…; pri tem prijavitelj sledi načelom trajnostne gradnje),
Ni potrebno da je gradbeno že pridobljeno.
- stroški nakupa opredmetenih osnovnih sredstev (nakup nove opreme, novih strojev, proizvodnih zgradb; pri tem se sledi načelom snovno-energetske učinkovitosti oz. uporabi najboljše razpoložljive tehnologije),
- stroški nakupa neopredmetenih osnovnih sredstev (nakup tehnologije z nakupom patentnih pravic, licenc, blagovnih znamk, znanja ali nepatentiranega tehničnega znanja) do 20 % vrednosti celotnih upravičenih stroškov projekta,
Pomoč za rabljena osnovna sredstva ni dovoljena, razen pri nakupu poslovne enote (vključno s sredstvi poslovne enote), kjer se ocena tržne vrednosti prizna na osnovi cenitve sodnega cenilca in zagotovi sledljivost kupoprodajnih pogodb do prvo izdanega računa.
Predmet sofinanciranja tudi niso stroški proizvodnih zmogljivosti za predelavo lesa in lesnih tvoriv v izdelke namenjene energetski izrabi.
Upravičeni stroški morajo biti neposredno povezani s projektom.
VIŠINA SOFINANCIRANJA
Velikost podjetja | območje a | območje c |
srednja | največ 40% | največ 25% |
mikro in mala | največ 50% | največ 35% |
Dodeljena sredstva za sofinanciranje posameznega projekta ne morejo biti nižja od 50.000,00 EUR in ne višja od 4.000.000,00 EUR.
Obdobje upravičenosti stroškov in izdatkov se prične z oddajo vloge na javni razpis in konča 30.6.2026.
ROKI ZA ODDAJO VLOG
Roki za oddajo vlog so 6.5.2022, 1.9.2022, 20.2.2023, 31.8.2023, 15.1.2024 in 26.8.2024